KONSERWACJA

Aluminium w porównaniu do innych materiałów jest trwałe oraz łatwe do utrzymania w czystości. Wymaga jednak nieco pielęgnacji. Aby mogli Państwo długo cieszyć się ogrodzeniem czy balkonem przygotowaliśmy dla Państwa kilka wskazówek.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji produktów aluminiowych

Powłoka proszkowa uszlachetnia oraz chroni powierzchnię profili aluminiowych. Poprzez konserwację oraz czyszczenie ochrona ta może zostać wzmocniona. Tutaj dowiedzą się Państwo jak skutecznie pielęgnować ogrodzenie, aby jak najdłużej wyglądało jak nowe.

Przy lekkim stopniu zabrudzenia ( zabrudzenia pochodzące z ulicy, pył itd.) należy użyć tylko czystej wody z delikatnymi, neutralnymi środkami czystości (Ph od 5 do 8). W ten sposób pozbędą się Państwo również tłustych zabrudzeń, jak również lekkich warstw zanieczyszczeń pigmentowych. Temperatura powierzchni podczas czyszczenia powinna maksymalnie wynosić 25 stopni. Uwaga: NIE WOLNO czyścić ogrodzenia podczas silnego nasłonecznienia. Bezpośrednio po każdym czyszczeniu spłukać czystą, zimna wodą.

Przy mocniejszym stopniu zabrudzenia - na przykład zabrudzenia z sadzy - stosuje się naturalne środki czyszczące w połączeniu ze środkami abrazyjnymi. Środki abrazyjne są nierozpuszczalnymi cząstkami, które zawarte są w różnych środkach czystości. Te abrazyjne cząsteczki mogą powstać na przykład z mąki marmurkowej, kwarcu, kredy czy magnezu. Dzięki konserwacji brud nie łączy się z pomalowaną powierzchnią. Usunięcie zabrudzeń jest proste oraz niedrogie. Ważne, żeby odbywało się regularnie, aby  zagwarantować ogrodzeniu trwałość.

Szczególna ostrożność zalecana jest w czasie upalnych dni, kiedy używamy np. mleczka do opalania. Przed kilkoma laty testy dowiodły szkodliwe działanie kremu do opalania w połączeniu z lakierem samochodowym. Tak samo może być w przypadku pomalowanego aluminiowego ogrodzenia, Po nałożeniu mleczka na ciało podczas intensywnego nasłonecznienia należy uważać, żeby nie pozostawić tłustych śladów na powierzchni ogrodzenia. Jeżeli plamy są widoczne jako „mleczne” ślady, będą one trudne lub nie możliwe do usunięcia. Jeżeli krem się osadził się na powłoce, pomóc może jedynie kosztowne czyszczenie lub wymiana.

Podsumowując, zaleca się dwa razy w roku gruntowne czyszczenie wodą z zastosowaniem środków czyszczących o naturalnym pH. Nie należy używać środków do szorowania, ostrych gąbek, jak również rozpuszczalników.

Nasz zespół poleca następujące produkty czyszczące:

  1. Neutralne, rozwodnione środki czyszczące oraz neutralne czyszczące zwilżacze będą odpowiednie do usunięcia brudu z pomalowanych powierzchni. Polecamy nasze środki GUARDI. 
  2. W celu usunięcia zabrudzeń powstałych podczas montowania, budowy ( cement, wapno) powinny zostać użyte słabe, rozwodnione środki, np. ocet spożywczy 1:1 rozcieńczony z wodą (można nie rozcieńczać, jeśli zabrudzenia są oporne).
  3. Silnie tłuste warstwy mogą zostać usunięte za pomocą organicznych rozpuszczalników, takich jak alkohol etylowy, przy czym czas działania powinien być możliwie krótki. Wcieranie może powodować zmatowienie powłoki. 
  4. Słabe, alkaliczne, rozwodnione środki czyszczące są odpowiednie jeśli są przestrzegane przepisy dotyczące czyszczenia.

Zalecenia te oparte są na ogólnym doświadczeniu i nie mają mocy prawnej. Dla Państwa bezpieczeństwa oraz w szczególnych przypadkach należy przeprowadzić próbę.

Produkty czyszczące Guardi zostały specjalnie stworzone do pielęgnacji produktów aluminiowych, dlatego 15-letnia gwarancja na pomalowaną powierzchnię może być tylko wtedy uwzględniona jeśli stosowane były środki czyszczące firmy Guardi.

Pflegehinweise

Description File
GUARDI Pflegehinweise / pdf 183 K